CHKO Malé Karpaty
CHKO Malé Karpaty se nachází na jihozápadě Slovenska. Rozprostírá se na území stejnojmenného pohoří, které tvoří horskou překážku mezi Podunajskou a Záhorskou nížinou.
Nejsou příliš vysoké, avšak přesto pořádně vyčuhují z nížin, které je obklopují. Jsou zeleným ostrovem a zejména Bratislavčané je s oblibou využívají k odpočinku a rekreaci. V roce 1976 na jejich území vyhlásily Chráněnou krajinnou oblast (CHKO) Malé Karpaty. Podle novely zákona z roku 2001 má rozlohu 64 610 ha. Zpráva CHKO sídlí v Trnavě, v Modre má vysunuté pracoviště.
O Malých Karpatech se říká, že jsou horským přemostěním mezi Alpami a Karpaty.

Chráněná oblast
CHKO Malé Karpaty zaujímá podstatnou část stejnojmenného pohoří. Jedná se o "zelené plíce" většinou odlesněného jihozápadního Slovenska.
Z geologické stránky Malé Karpaty představují pohoří tvz. jaderného typu s krystalickým jádrem a druhohorními sedimentárními jednotkami obalu a příkrovů. Jejich jihovýchodní část budují dva rozsáhlé žulové masivy tvořené velmi rozpukanými hlubinnými vyvřelinami žulového typu. Souvislejší pás místy zrudněných hornin, byl v minulosti místem těžby, zejména stříbra, zlata, pyritu a antimonu.
Po západní straně Malých Karpat se táhne pásmo zvrásněných sedimentů původně usazených na dně druhohorního moře (vápence, dolomity, křemence a břidlice). Na jihu je poměrně úzké, avšak směrem na severovýchod se rozšiřuje, v severní části Malých Karpat až na celou šířku pohoří. Na tuto část se váže výskyt krasových útvarů. Kras je v Malých Karpatech rozdrobený do několika částí. Nachází se zde Borinský, Plavecký, Smolenický, Dobrovodský a Čachtický kras. Z mnoha jeskyní je jedinou zpřístupněnou jeskyně Driny ve smolenickém krasu. V geologické stavbě Malých Karpat nechybí ani mladší nezvrásněné mořské usazeniny třetihorního věku. Jsou z období, kdy moře zasahovalo dovnitř dnešního pohoří. Nepatrné zbytky pobřežního útesu se zachovaly na Sandbergu pod Devínskou Kobylou.
Z hlediska nadmořské výšky Malé Karpaty nepatří mezi vysoká pohoří Západních Karpat, avšak díky sousedství s nížinami jsou morfologicky velmi výrazné. Nejvyšší vrch Záruby dosahuje výšky 767m.
Členění
Malé Karpaty se člení na čtyři poměrně odlišné části.
Jižní část tvoří Devínské Karpaty. Prostupují je několik příčné zlomy, na kterých se zformovaly deprese - Devínská brána, přes kterou protéká Dunaj, a Lamačská brána. Nejvyšší je izolován masiv Devínské Kobyly, která je s nadmořskou výškou 514 m nejvyšším bodem Bratislavy.
Severně ležící Pezinské Karpaty mají charakter masivního pohoří s poměrně rozlehlými ústředními plošinami, které představují relikty málo členitého reliéfu vytvořeného v mladších třetihorách. Západní část Pezinských Karpat tvoří pásmo místy skalnatých vyvýšenin, které jsou nejvyššími horami Malých Karpat (Vysoká, Vápenná a Záruby). Nejlépe jsou Záruby vystupující o 460 m nad hluboce zakleslou Bukovskou depresi.
Severně od Bukovské deprese leží Brezovské Karpaty. Mají podobný charakter reliéfu jako Pezinské Karpaty, ledaže jsou nižší a na jejich stavbě se nepodílejí horniny krystalinika. Jsou poměrně masivní a uvnitř plošinové. Ze třetihorních rovní vyčnívají dvě výrazné vyvýšeniny Klenová (585 m) a Vrátno (576 m). Ve středu masivu leží Dobrovodská kotlina. Tato tektonická propadlina s trojúhelníkovým půdorysem vykazuje nejvyšší seismickou aktivitu na Slovensku.
Severní ukončení Malých Karpat vytvářejí Čachtické Karpaty. Jižně se nachází nejužší část pohoří, ve které se jeho protilehlé okraje přibližují na necelé 2 km. Kompaktnost úzkých zad narušují dvě příčné průlomové doliny, které jej zcela protínají. Jižní Prašnickou branou protéká Holeška, která má velkou část povodí na území Myjavské pahorkatiny. Severně leží průlom Jablonky obtáčející čachtický hradní vrch. V nejsevernější části se Čachtické Karpaty rozšiřují a zvyšují do zalesněníého masivu s nejvyšším vrchem Salašky (588 m).
Fauna a flóra
V CHKO Malé Karpaty výrazně dominují lesní rostlinná společenství. Na teplých a suchých lokalitách, jako je například jihozápadní svah Devínské Kobyly, rostou stepní až lesostepní rostlinná společenství s četnými vzácnými a ohroženými druhy.
Malé Karpaty jsou bohaté na lesní zvěř. Setkání turistů s jelení či se srnčí zvěří nejsou žádnou zvláštností. Četných stavů dosahuje i divočáci, mufloni a daňčí zvěř. V posledních letech se v malokarpatských lesích kromě běžných predátorů (liška nebo jezevec) objevují také vlčí smečky. Bohatě zastoupená je ptačí říše. Na skalách a skalních ruinách žije 11 druhů dravců, mezi nimi i vzácný sokol rároh. Z plazů se v Malých Karpatech vyskytují všechny běžně rozšířené druhy.
Vinohradnictví
CHKO Malé Karpaty je jedinou chráněnou krajinnou oblastí s výrazně rozvinutým vinohradnictvím. Její další specifičnost spočívá v tom, že zasahuje na území velkoměsta. Člověk ji upravil na lesopark, který je významným rekreačním zázemím Bratislavy. Rekreační aktivity se rozvíjejí ve více turistických centrech.
Národní přírodní rezervace v CHKO Malé Karpaty
Devínská Kobyla
Rozloha: 101,12 ha
Katastrální území: Bratislava-Devín a Bratislava-Devínská Nová Ves
Převážně jihozápadní svahy (150 - 514 m) masivu Devínské Kobyly, který tvoří nejjižnější výběžek Malých Karpat i celého karpatského oblouku a je nejvyšším vrchem Bratislavy. Na volných plochách se rozšířily stepní elementy a lesostepní porosty se vzácnou a s chráněnou flórou (jediný výskyt řešetláku skalního, hrachoru sférického a jehlice nízké na Slovensku) a faunou (sága stepní, modlivka zelená). Vyskytuje se zde asi 600 druhů vyšších rostlin, z toho 22 chráněných, a asi 600 druhů motýlů. Součástí rezervace je světoznámá paleontologická lokalita Sandberg s pozůstatky mořských písků. Moře se zde rozprostíralo v období třetihor před 14 až 16 miliony let. Našli se zde zbytky více než 300 druhů mořských a suchozemských živočichů (ulitníky, ježovky, žraloci, velryby, tuleni, mastodonty, nosorožci, antilopy, antropoidní opice). Vědecky toto území představuje jedno z nejcennějších chráněných území Slovenska. Rezervací vede naučná stezka.
Hajdúchy
Rozloha: 56,11 ha
Katastrální území: Častá
Zachována lesní společenství bukového vegetačního stupně s výskytem habrů a jedle.
Kršlenice
Rozloha: 117,34 ha
Katastrální území: Plavecký Mikuláš
Typické krasové údolí se skalními srázy a hřebeny, s vyvřelinami, jeskyněmi a povrchovými krasovými jevy. Předmětem ochrany jsou zachována lesní společenství horského vegetačního stupně s výskytem chráněných a jiných vzácných rostlin a živočichů.
Pohanská
Rozloha: 128,93 ha
Katastrální území: Plavecké Podhradie
Charakteristické vyvýšeniny Plaveckého krasu (200 - 495 m) s archeologickým nalezištěm z doby bronzové, se zbytky keltského oppida a zříceninou Plaveckého hradu, s Plaveckou jeskyní a vápencovými braly. Porosty tvoří suchomilná společenství se vzácnou flórou (koniklec velkokvětý, lilie zlatohlavá) a faunou (hnízdiště dravců).
Roštun
Rozloha: 333,31 ha
Katastrální území: Plavecké Podhradie a Sološnica
Výrazný hřeben Vápenné s krasovým reliéfem se zachovanými bučinami a javořinami, stromy značných rozměrů a stáří (až 160 let) a vzácnými druhy rostlin (jediný výskyt pryskyřníka perovitostříhaného na Slovensku) a živočichů (sokol stěhovavý).
Přírodní památky v CHKO Malé Karpaty
Devínská lesostep
Rozloha: 5,1 ha
Katastrální území: Bratislava-Devín
Teplomilná společenství na jihozápadních strmých svazích masivu Devínské Kobyly s křovinami, menšími loukami a se společenstvími kriticky ohrožených druhů rostlin (např. konringie rakouská).
Limbašská vyvieračka
Rozloha: 6,57 ha
Katastrální území: Limbach
Atraktivní pramen s občasnou vydatností 120 l/s je vývěrem podzemního toku pramenícího pod Tureckým vrchem. Činnost a vydatnost závisí na srážkových poměrech.
Pod Pajštúnem
Rozloha: 147,86 ha
Katastrální území: Borinka a Stupava
Krajinná dominanta s hradní zříceninou a významnými lesními společenstvími v podhorském a horském stupni na plochém vápencovém hřebeni.
https://bratislavaregion.travel/poi/108/chranena-krajinna-oblast-male-karpaty
Na YouTube
- Tip na výlet: Z Kamzíku, cez Slavín na Devínsku Kobylu (Malé Karpaty): https://youtu.be/niCren3rzyY?si=cJCCLjjtk7fb3evE
Bludárium – Malé Karpaty (Devínska Kobyla): https://youtu.be/rIBuyis1uV0?si=G1v90EE7d82aCy38
- SANDBERG: https://youtu.be/R76P63303BE?si=sexDwXULEuuPVsJa