Danubiana

26.06.2024

Necelých 20 km jižně od Bratislavy se nachází jedno z nejzajímavějších muzeí moderního umění v Evropě – Danubiana Meulensteen Art Museum. Jeho zakladateli jsou holandský sběratel a podporovatel umění Gerard Meulensteen a slovenský galerista Vincent Polakovič.

Od svého otevření roku 2000 muzeum uskutečnilo desítky výstav nejprestižnějších osobností slovenské, evropské a světové výtvarné scény.

Galerie

Mezi mnoha domácími a zahraničními návštěvníky, kteří dosud muzeum navštívili, nechybělo ani několik královských návštěv, španělský král J. V. Juan Carlos I. s manželkou Sofií, nizozemská královna Beatrix, norská královna Sonja, monacký kníže Albert II. Jedinečná poloha muzea Danubiany nacházejícího se na hranicích tří států, a především mimořádně citlivé propojení jeho architektury s okolní přírodou a řekou Dunaj. Poskytuje návštěvníkům neopakovatelné pohledy nejen na vystavovaná výtvarná díla, ale také na flóru a faunu v každém ročním období.

V přilehlém sochařském parku mohou návštěvníci vidět díla několika osobností sochařské scény, jako jsou například El Lissitzky, Magdalena Abakanowicz, Jim Dine, Hans van de Bovenkamp, ​​Josef Jankovič, Arman, J. Farhi, Vladimír Kompánek, Rudolf Uher a další.

Výjimečnou je i procházka po pochůzné části střechy muzea, kde zaujme zejména pohled na Bratislavu, Malé Karpaty a majestátní tok Dunaje.

Prohlídku muzea, které se po své velkorysé dostavbě v roce 2014, stalo novým symbolem moderní Bratislavy, dnes doporučují nejprestižnější světové bedekry a sociální portály.

Architektura muzea

S původní ideou vytvoření budovy muzea ve tvaru lodi (římské galéry), o kterou byla opřena dřevěná vesla, přišel za slovenským architektem Petrem Žalmanem galerista Vincent Polakovič. Ten se s touto ideou ztotožnil, podobně jako Gerard Meulensteen a další, se kterými tento tvar a osazení v přírodním prostředí na Vodním díle Čunovo konzultovali. Poloostrov, který jakoby zůstal pozapomenut po stavitelích vodního díla, se v roce 1998 doslova nabízel k takovému využití.

Když ho v roce 1999 získala do dlouhodobého nájmu společnost Via Danubia, rozhodl se na něm Gerard Meulensteen postavit muzeum moderního umění. Od roku 2000 do 2013 byly výstavy v tomto objektu instalovány v reprezentačních prostorách, které byly pro tento účel vybudovány. Jelikož postupný zájem široké veřejnosti očekával od muzea nejen výměnné výstavy, které se v něm v pravidelných čtvrtletních cyklech obměňovaly, rozhodli se zakladatelé muzea pro jeho dobudování o prostor, kde by bylo možné sbírku vystavit.

Z iniciativy Gerarda Meulensteena se v roce 2008 uskutečnilo mezinárodní sympozium mladých architektů ze Slovenska a Nizozemska, jejichž výsledkem byla soutěž o budoucí tvar dostavby muzea. Vítězem se stal návrh Ing. arch. Jana Kukuli, který se po víceletém pracovním pobytu v Irsku vrátil na Slovensko, aby se jako vítěz zhostil role hlavního architekta dostavby muzea. Jeho koncept, ve kterém se nové prostory řadily lineárně podél břehu Dunaje při zachování proporce a dominantnosti původní budovy Danubiany, byl přijat jako nejlepší řešení. Poté, co se Gerard Meulensteen rozhodl své muzeum věnovat Slovensku a vláda SR poskytla finanční prostředky na dostavbu muzea, začal se daný záměr na jaře 2013 realizovat a dílo bylo dokončeno a předáno veřejnosti v září roku 2014. Ve stejném roce udělila mezinárodní porota cenu "Stavba roku 2014" ve Slovenské republice.

Danubiana se stala jednou z dominant hlavního města Bratislavy a její citlivé osazení na poloostrově mohutného toku Dunaje, při akceptaci přírodní scenérie, je výsledkem profesionálního přístupu všech, kteří u jejího zrodu stáli.


https://danubiana.sk/




Na YouTube

© 2024, Milan Svačinka, KOLMO na hrad
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky